Winnica Zamojska – Klub Wina odkrywa polskie wino na Roztoczu

Winnica Zamojska - Klub Wina odkrywa polskie wino na Roztoczu

Jest takie miejsce w Polsce, gdzie ciepły klimat, łagodne wzgórza i żyzne lessowe gleby tworzą idealne warunki do uprawy winorośli i innych owoców. Klub Wina Folwarku Stara Winiarnia odwiedził malownicze Roztocze, krainę nazywaną „polską Toskanią”. Nieco w tym przesady, ale słońce zagląda tutaj często, a w powietrzu unosi się tyle jodu, co nad morzem.

Winnica Zamojska - Klub Wina odkrywa polskie wino na Roztoczu

Krajobraz tutejszy tworzy wypiętrzony wał wzniesień, szeroki od kilkunastu do 30 kilometrów, a długi na około 180 km, który przebiega po skosie, od Kraśnika na Lubelszczyźnie, w kierunku ukraińskiego Lwowa. Roztoczański Park Narodowy z Rezerwatem Bukowa Góra, liczne wieże widokowe, pałace, cerkwie, malowniczy Zwierzyniec, Józefów, Szczebrzeszyn i wreszcie Zamość – perła Renesansu, „miasto arkad”, „Padwa północy” – warto ten region Polski odwiedzić o każdej porze roku.

Klub Wina odkrywa polskie wino na Roztoczu Klub Wina odkrywa polskie wino na Roztoczu Klub Wina odkrywa polskie wino na Roztoczu

Klub Wina nawiedził dwie tutejsze winnice: Zamojską i Lipowiec – z regionu pochodzą szlachetne odmiany polskich win, pełne owocowych aromatów i zaskakujące świeżością. A POLSKIE WINA cieszą się coraz większą popularnością; wielu gości WINIARNI o nie pyta i je zamawia do pysznych posiłków serwowanych w naszej Restauracji.

Winnica Zamojska

Winnica Zamojska położona jest w miejscowości Wólka Złojecka na pograniczu gmin Zamość i Nielisz w dolinie rzeki Łabuńki. Założył ją Artur Podhajny w 2011 roku, powierzchnia liczy obecnie nieco ponad 2 hektary. Duży nacisk postawiony jest na jakość produkowanego wina. Wina robione są konsekwentnie, równo i czysto. Spotka się tu przyjemną dojrzałość, soczystość, a użyte odmiany są naprawdę dobrze zdefiniowane.

Winnica Zamojska - Klub Wina odkrywa polskie wino na Roztoczu Winnica Zamojska - Klub Wina odkrywa polskie wino na Roztoczu

W winnicy można spotkać sprawdzoną polską klasykę: Solaris, Seyval Blanc, Johanniter, Hibernal, Muscaris, Souvignier Gris, Rondo, Regent, Cabernet Cortis i Cabernet Cantor. Dzięki położeniu w specyficznym ekosystemie Roztocza, w Winnicy Zamojskiej uzyskuje się zbiory winogron najlepszej jakości, z których produkuje się kilka gatunków win, w tym prestiżowy Solares. Wino zdobyło m.in: złoty medal na międzynarodowym konkursie Galicja Vitis 2016, srebrne medale na międzynarodowych konkursach Tuchovinicontest 2016 i 2017, srebrny medal na konkursie Winobranie 2016 w Zielonej Górze i brązowy medal na Konkursie Win Polskich Jasło 2017.

wino Solares Winnica ZamojskaWino Solares produkowane jest ze starannie wyselekcjonowanych owoców, dodawane są do nich drożdże najlepszych światowych producentów. Przeważają tu owocowe aromaty papierówki i białej porzeczki, ale wyczuwalna jest też lekko zaznaczona nuta ananasa i aromaty kwiatowe. To wino naprawdę zaskakuje świeżością. Podczas wyrobu wina nie używa się tutaj żadnych środków chemicznych, stabilizatorów i konserwantów.

Winnica ZamojskaWinnica ZamojskafundacjaW promocji win z regionu pomaga Fundacja Winiarnie Zamojskie, która już od 2019 roku wspiera winiarzy oraz sadowników z Roztocza i Zamojszczyzny. Fundacja organizuje warsztaty, szkolenia, targi, wyjazdy studyjne i konferencje. Tworzy też programy oraz wydawnictwa edukacyjne. Współpracuje z uczelniami wyższymi, instytucjami kultury, a nawet unijnymi ośrodkami badawczymi. Gromadząc i udostępniając materiały, badania rynkowe dotyczące rozwoju winiarstwa i konsumpcji wina w Polsce oraz na świecie, jest ważnym źródłem informacji dla winiarzy, naukowców i mediów. W sierpniu b.r. miała miejsce czwarta edycja Festiwalu „Zamojskie winogranie” – oprócz degustacji wyjątkowych win z 12 winnic Roztocza i Lubelszczyzny można było zakosztować w produktach regionalnych i posłuchać dobrej muzyki 🙂Winnica Zamojska - Klub Wina odkrywa polskie wino na RoztoczuFolwark Stara Winiarnia zaprasza serdecznie do Restauracji – serwujemy wyborne wina do posiłków, promujemy polskie wino!

degustacja polskich win