Bosio Nebbiolo d’Alba | Restauracja Folwark Stara Winiarnia
Rubinowoczerwone wino o granatowych refleksach: Bosio Nebbiolo d’Alba; w nosie delikatne i eteryczne, jednak z wyczuwalnymi wyraźnie nutami róż, fiołków, lukrecji i aromatami smolistymi znajdą Państwo w Karcie Win Restauracji Folwark Stara Winiarnia. Aksamitne i dobrze zbudowane, pozostawiające przyjemny migdałowy posmak, pasuje do duszonych mięs i dojrzewających serów.
Bosio Nebbiolo d’Alba
Producent: Luca Bosio Vineyards
Region: Piedmont, ITALY (Piemont)
Apelacja: DOC Nebbiolo d’Alba
Certyfikaty: Vegan Friendly
Dojrzewanie: 2 lata
Smak: wytrawne
Szczepy: nebbiolo
Temperatura: 20ºC
Zawartość alkoholu: 14%
Nebbiolo d’Alba uprawia się na glebach gliniastych na podłożu wapiennym w winnicach położonych na wysokości 300-350 m.n.p.m z nasłonecznieniem od wschodu. Podstawy winorośli mają czterdzieści lat. W procesie winifikacji okres kontaktu soku ze skórką (maceracja) trwa 10 dni, kadzie wykonane ze stali nierdzewnej. Dojrzewanie: 2 lata w dębowej, francuskiej beczce, po czym następuje krótki okres w butelce. Powstaje najszlachetniejsze wino z Piemontu.
Kolor: rubinowa czerwień z refleksami granatu.
Aromat: delikatny i eteryczny, z wyraźną nutą róży, fiołka, lukrecji i smoły.
Smak: aksamitne, treściwe, wytrawne i przyjemnie migdałowe wino.
Nebbiolo
Nebbiolo to jeden z najważniejszych włoskich szczepów, używany do produkcji najlepszych win na świecie. Tutejsza bardzo specyficzna odmiana uprawiana jest głównie w Piemoncie, gdzie daje najlepsze wina od barolo, barbaresco, roero i langhe, po alpejskie caremy. Nie udaje się praktycznie nigdzie poza Piemontem, choć próbują wszyscy – od Kalifornii, poprzez Europę Środkowo-Wschodnią, na Australii kończąc. Niepowodzenia te wynikają po części z faktu specyficznych nisz klimatycznych w Piemoncie, obficie nawiedzanych przez mgły (nazwa nebbiolo pochodzi od włoskiego nebbia – „mgła”), które mu nie tylko nie szkodzą, ale bez których wręcz nie może się obejść.
Wymogi klimatyczne sprawiają, że nawet w Piemoncie obszar jej upraw ogranicza się do kilku rejonów i kilku procent powierzchni wszystkich winnic. To ma zasadniczy wpływ na cenę win z tego szczepu. Nebbiolo daje bardzo ekstraktywne, taniczne, trwałe (zaliczane do najbardziej długowiecznych na świecie), mocne wina, niemal ostre, o wysokiej zawartości kwasów. Z wiekiem dojrzewają, stając się niemal aksamitne, nie tracąc jednocześnie swojej gęstości i nabierając niezwykle złożonych zapachów. Charakterystyczne dla nebbiolo aromaty to nuty powideł śliwkowych, wiśni w likierze, jeżyn, czarnej porzeczki, czarnych jagód, a także aromat fiołków i róży z nutą dymu i skóry. Jest odmianą bardzo kapryśną, czasami porównywaną pod tym względem do pinot noir. Najlepsze efekty daje na glebach wapiennych i marglowych, zwłaszcza w winnicach leżących w okolicach Alby, na prawym brzegu Tanaro – na obszarze, skąd pochodzą barolo i barbaresco. Świetnie udaje się też w lombardzkiej apelacji Valtellina. Zapiski o jej uprawie pochodzą już z XIV wieku.
Luca Bosio Vineyards
W piemonckim regionie Langhe, pośród łagodnych wzgórz opisywanych w poematach Cezara Pavese, znajdują się winnice rodziny Bosio. Winiarnię założyli w roku 1967 Egidio i Angela Bosio, dziś, po 50 latach, firma posiada 60 akrów winnic w Santo Stefano Belbo, Castiglione Tinella, Mango, Costigliole d’Asti i w Castagnole Lanze. Oprócz własnych winogron do produkcji trafiają też owoce ze skupu od innych winogrodników z Lange, Monferrato i Roero. Wśród uprawianych gatunków znajdziemy wszystkie charakterystyczne dla Piemontu odmiany: barolo, barbaresco, nebbiolo, dolcetto, barbera d’Alba, barbera d’Asti, cortese.
Winiarnia cały czas się rozwija, zwiększając sprzedaż zarówno na rynku lokalnym, jak i międzynarodowym. Swój sukces zawdzięcza zaangażowaniu trzech pokoleń rodziny; obecnie szefem jest Valter Bosio. Sprawami administracyjnymi zajmuje się jego żona Rosella, a przyszłość firmy jest w rękach ich syna Luki. Luca Bosio jest wykształconym winemakerem. Młody, ale już doświadczony, wprowadził do winiarni szereg nowości i właśnie jego imię widnieje dziś w nazwie firmy.
Restauracja Folwark Stara Winiarnia serdecznie zaprasza codziennie od 12:00 do 22:00, polecamy również cykliczne degustacje wina i whisky w naszych zabytkowych wnętrzach.