Bosio Nebbiolo d’Alba | Restauracja Folwark Stara Winiarnia

Bosio Nebbiolo d’Alba Restauracja Folwark Stara WiniarniaRubinowoczerwone wino o granatowych refleksach: Bosio Nebbiolo d’Alba; w nosie delikatne i eteryczne, jednak z wyczuwalnymi wyraźnie nutami róż, fiołków, lukrecji i aromatami smolistymi znajdą Państwo w Karcie Win Restauracji Folwark Stara Winiarnia. Aksamitne i dobrze zbudowane, pozostawiające przyjemny migdałowy posmak, pasuje do duszonych mięs i dojrzewających serów.

Bosio Nebbiolo d’Alba

Producent: Luca Bosio Vineyards
Region: Piedmont, ITALY (Piemont)
Apelacja: DOC Nebbiolo d’Alba
Certyfikaty: Vegan Friendly
Dojrzewanie: 2 lata
Smak: wytrawne
Szczepy: nebbiolo
Temperatura: 20ºC
Zawartość alkoholu: 14%

Nebbiolo d’Alba uprawia się na glebach gliniastych na podłożu wapiennym w winnicach położonych na wysokości 300-350 m.n.p.m z nasłonecznieniem od wschodu. Podstawy winorośli mają czterdzieści lat. W procesie winifikacji okres kontaktu soku ze skórką (maceracja) trwa 10 dni, kadzie wykonane ze stali nierdzewnej. Dojrzewanie: 2 lata w dębowej, francuskiej beczce, po czym następuje krótki okres w butelce. Powstaje najszlachetniejsze wino z Piemontu.

Kolor: rubinowa czerwień z refleksami granatu.
Aromat: delikatny i eteryczny, z wyraźną nutą róży, fiołka, lukrecji i smoły.
Smak: aksamitne, treściwe, wytrawne i przyjemnie migdałowe wino.

Bosio Nebbiolo d’Alba Restauracja Folwark Stara Winiarnia

Nebbiolo

Nebbiolo to jeden z najważniejszych włoskich szczepów, używany do produkcji najlepszych win na świecie. Tutejsza bardzo specyficzna odmiana uprawiana jest głównie w Piemoncie, gdzie daje najlepsze wina od barolo, barbaresco, roero i langhe, po alpejskie caremy. Nie udaje się praktycznie nigdzie poza Piemontem, choć próbują wszyscy – od Kalifornii, poprzez Europę Środkowo-Wschodnią, na Australii kończąc. Niepowodzenia te wynikają po części z faktu specyficznych nisz klimatycznych w Piemoncie, obficie nawiedzanych przez mgły (nazwa nebbiolo pochodzi od włoskiego nebbia„mgła”), które mu nie tylko nie szkodzą, ale bez których wręcz nie może się obejść.

Bosio Nebbiolo d’Alba Restauracja Folwark Stara Winiarnia

Wymogi klimatyczne sprawiają, że nawet w Piemoncie obszar jej upraw ogranicza się do kilku rejonów i kilku procent powierzchni wszystkich winnic. To ma zasadniczy wpływ na cenę win z tego szczepu. Nebbiolo daje bardzo ekstraktywne, taniczne, trwałe (zaliczane do najbardziej długowiecznych na świecie), mocne wina, niemal ostre, o wysokiej zawartości kwasów. Z wiekiem dojrzewają, stając się niemal aksamitne, nie tracąc jednocześnie swojej gęstości i nabierając niezwykle złożonych zapachów. Charakterystyczne dla nebbiolo aromaty to nuty powideł śliwkowych, wiśni w likierze, jeżyn, czarnej porzeczki, czarnych jagód, a także aromat fiołków i róży z nutą dymu i skóry. Jest odmianą bardzo kapryśną, czasami porównywaną pod tym względem do pinot noir. Najlepsze efekty daje na glebach wapiennych i marglowych, zwłaszcza w winnicach leżących w okolicach Alby, na prawym brzegu Tanaro – na obszarze, skąd pochodzą barolo i barbaresco. Świetnie udaje się też w lombardzkiej apelacji Valtellina. Zapiski o jej uprawie pochodzą już z XIV wieku.

Luca Bosio Vineyards

W piemonckim regionie Langhe, pośród łagodnych wzgórz opisywanych w poematach Cezara Pavese, znajdują się winnice rodziny Bosio. Winiarnię założyli w roku 1967 Egidio i Angela Bosio, dziś, po 50 latach, firma posiada 60 akrów winnic w Santo Stefano Belbo, Castiglione Tinella, Mango, Costigliole d’Asti i w Castagnole Lanze. Oprócz własnych winogron do produkcji trafiają też owoce ze skupu od innych winogrodników z Lange, Monferrato i Roero. Wśród uprawianych gatunków znajdziemy wszystkie charakterystyczne dla Piemontu odmiany: barolo, barbaresco, nebbiolo, dolcetto, barbera d’Alba, barbera d’Asti, cortese.

Bosio Nebbiolo d’Alba Restauracja Folwark Stara Winiarnia

Winiarnia cały czas się rozwija, zwiększając sprzedaż zarówno na rynku lokalnym, jak i międzynarodowym. Swój sukces zawdzięcza zaangażowaniu trzech pokoleń rodziny; obecnie szefem jest Valter Bosio. Sprawami administracyjnymi zajmuje się jego żona Rosella, a przyszłość firmy jest w rękach ich syna Luki. Luca Bosio jest wykształconym winemakerem. Młody, ale już doświadczony, wprowadził do winiarni szereg nowości i właśnie jego imię widnieje dziś w nazwie firmy.

Restauracja Folwark Stara Winiarnia serdecznie zaprasza codziennie od 12:00 do 22:00, polecamy również cykliczne degustacje wina i whisky w naszych zabytkowych wnętrzach.

Bosio Nebbiolo d’Alba Restauracja Folwark Stara Winiarnia