Milton Park Chardonnay | Karta Win Restauracja Folwark Stara Winiarnia

Winnice Milton Park leżą od 330 do 400 metrów nad poziomem morza w Eden Valley, między Angaston i Keyneton, w Australii Południowej. Większość z odmian – Shiraz, Cabernet Sauvignon i Merlot – została zlokalizowana tak, aby zmaksymalizować ekspozycję owoców na jesienne słońce, podczas gdy pola z Petit Verdot zostały wybrane ze względu na niższy poziom bezpośredniego nasłonecznienia. To tutaj powstaje kolejne z win, które na dobre zagościły w Karcie Win Restauracji Folwark Stara Winiarnia – Milton Park Chardonnay.Milton Park Chardonnay w Karcie Win Restauracji Folwark Stara Winiarnia

Milton Park Chardonnay

Region: Dolina Barossa, South Australia, AU
Apelacja: Eden Valley
Producent: Thorn-Clarke Wines
Certyfikaty: Sustainability – Zrównoważone uprawy
Smak: wytrawne
Szczepy: chardonnay
Temperatura serwowania: 8-10 °C
Typ: białe
Zawartość alkoholu: 13,5%

Świeże i lekkie australijskie chardonnay o czystym i eleganckim bukiecie pełnym aromatów brzoskwiń, gruszek i cytrusów przemieszanych z nutami kwiatowymi. Usta dobrze zbudowane, rześkie, pełne owocu wzbogaconego o nuty prażonych orzechów; wino ma ładną kremową strukturę w wyniku fermentacji na beczkach z francuskiego dębu.

Milton Park Chardonnay w Karcie Win Restauracji Folwark Stara Winiarnia

Wytwarzany z wyselekcjonowanych winogron Chardonnay pochodzących z rodzinnych pól w dolinie Barossa, zbieranych w pełnej dojrzałości i tłoczonych natychmiast po przybyciu do winnicy. Fermentację przeprowadza się na drożdżach francuskich w niskiej temperaturze (między 12-15 °C), aby zachować naturalny owocowy styl winogron i czysty smak.

Milton Park Chardonnay w Karcie Win Restauracji Folwark Stara Winiarnia

Thorn i Clarke to dwie rodziny od sześciu pokoleń obecne w Barossie; dopiero jednak przedstawiciele piątego pokolenia – małżeństwo David Clarke i Cheryl Thorn – zdecydowało się na produkcję winiarską na własne konto. Początki rodzinnych interesów sięgają lat 70-tych XIX wieku: jedna z rodzin zaczęła opiekować się najstarszymi uprawami winorośli w regionie, druga – odnalazła żyłę złota – dosłownie, cenny kruszec wydobywano w kopalni… 100 lat później doszło do mariażu 🙂

Eden ValleyObecnie są w posiadaniu 270 hektarów winnic zarówno w Dolinie Barossa, jak i chłodniejszej Dolinie Eden. Wszystkie wina Thorn-Clarke powstają według dewizy „bez pośpiechu”, a kilka z nich, np. William Randell czy Shotfire Shiraz, regularnie otrzymują na konkursach noty powyżej 90 punktów. W 2016 roku po raz kolejny najważniejszy australijski przewodnik winiarski Jamesa Hallidaya Australian Wine Companion przyznał winiarni Thorn-Clarke prestiżowe pięć gwiazdek.

Restauracja Folwark Stara Winiarnia serdecznie zaprasza! Polecamy również cykliczne spotkania degustacyjne z winem – i whisky!

degustacje wina i whisky