Wino z Burgundii w sercu Tokio!

Wino z Burgundii w sercu Tokio

Zdobywając dobro i odrzucając zło,
Naszym pragnieniem jest abyśmy wypadli korzystnie w porównaniu
Z innymi ziemiami za granicą.

Wiersz cesarza Meiji

Sanktuarium Meiji Jingu to najważniejsza i najczęściej odwiedzana świątynia wyznawców Shinto w Tokio – w samym okresie wakacyjnym przybywa tu nawet 7 milionów pielgrzymów!
Świątynia znajduje się w dzielnicy Shibuya, w rozległym parku o tej samej nazwie. Została zbudowana w 1920 roku i jest poświęcona duszom cesarza Meiji (wł. Mutsuhito) oraz jego żony; cesarz przyczynił się wydatnie do rozwoju Japonii („Epoka Światłych Rządów”), budując szlaki kolejowe, porty, reformując system pocztowy, wprowadzając jednolitą walutę i otwierając się na nowinki techniczne podpatrzone na zachodzie. Władca promował wśród swoich rodaków kulturę zachodnią poprzez swój ubiór, fryzurę, dobór jedzenia i… wino, które spożywał do posiłków.

Członkowie Klubu Wina Folwarku Starej Winiarni zwiedzając teren wokół świątyni natknęli się na pokaźne stojaki z beczkami. Białe, ufundowane przez darczyńców z Japonii, zawierają sake, wino ryżowe (o nim wkrótce tutaj napiszemy). Brązowe beczki zawierały natomiast wino ofiarowane przez winnice z Burgundii we Francji. Mają one symbolizować bliskie związki Japonii ze światem zachodu, szczególnie francuskimi producentami wina. Widać sake i wino potrafią zbliżać kultury 🙂

Sanktuarium Meiji znane jest również z prywatnych ceremonii ślubnych, o czym niedługo napiszemy przy okazji wpisu o obliczu ślubu i wesela w różnych kulturach – na naszym nowym portalu poświęconym tematyce weselnej.