Stormy Hope Petit Verdot Reserve w Piwniczce Folwarku

Stormy Hope Petit Verdot Reserve

Nowy 2023 rok rozgościł się na dobre 🙂 W Piwniczce Folwarku pojawiły się już nowe wina, zwiastując ciekawe zestawienia podczas zbliżających się spotkań degustacyjnych w naszych zabytkowych murach – w kolejnych wpisach postaramy się je przybliżyć. Na dobry początek: wino powstałe opodal Przylądka Dobrej Nadziei 🙂

Cape of storms, thy spectre fled,
See, the angel Hope, instead,
Lights from heaven upon thine head…  („Podróż dookoła świata” fragment; James Montgomery, 1771–1854)

Przylądek Dobrej Nadziei (ang. Cape of Good Hope) odkrył pod koniec XV wieku portugalski żeglarz Bartolomeu Dias, nazywając go Przylądkiem Burz (Cape of Storms). Król Portugalii Jan II przechrzcił go jednak, uznając, że ten, kto tutaj dotrze, ma uzasadnioną nadzieję, że zdoła dotrzeć i na Daleki Wschód. Winiarze z Post House Vineyards (Coastal Region, RPA) postanowiło zmiksować te nazwy i powstała Stormy Hope Petit Verdot Reserve.

Stormy Hope Petit Verdot Reserve w Folwark Stara WiniarniaPetit Verdot to rzadko spotykana francuska odmiana (podobno sadzona w Bordeaux jeszcze za czasów starożytnych Rzymian), stosowana głównie do wzmocnienia kupażu; posiada atramentowoczarny kolor i wysoką naturalną kwasowość. Stormy Hope Petit Verdot to wino niemal czarne, z fioletowymi refleksami, o gęstej strukturze, pełne tanin i o długim finale.
Alkohol – 14,0%
Ekstrakt – 32,7 g/L
Cukier resztkowy – 2,7 g/l
Całkowity SO2 – 97 mg/L
Kwas całkowity – 5,6 g/L
pH – 3,74
Fermentacja w temp. 28 – 30°C

Stormy Hope Petit Verdot Reserve w Piwniczce Folwarku Stormy Hope Petit Verdot Reserve

Stormy Hope charakteryzuje się aromatami fiołków, piżma, bananów, kopru, nutą anyżu i białych kwiatów, oraz lukrecji i czarnych jagód. Lubi odetchnąć przed wypiciem, dobrze jest poddać je dekantacji.

Post House leży w malowniczej okolicy między miastami Somerset West i Stellenbosch. Teren ten jest jednym z najwybitniejszych regionów winiarskich w Afryce Południowej Zakupiona w 1981 roku nieruchomość obejmuje łącznie 71 hektarów, z czego 38 hektarów przypada na winnice. Od 2009 roku w winnicy odnajdują się szczepy Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz, Petit Verdot, Pinotage, Chein Blanc, Sauvignon Blanc i odrobina Viognier.

Post House

Folwark Stara Winiarnia serdecznie zaprasza – spotkania degustacyjne odbywają się cyklicznie; warto śledzić naszą stronę https://folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy.