Pareto’s Pinot Noir – Folwark Stara Winiarnia poleca wina z Kalifornii

Pareto's Pinot Noir Folwark Stara Winiarnia Mszana DolnaPołożone w chłodnym klimacie Monterey, winnice te słyną z mglistych poranków i chłodnych popołudniowych wiatrów, które wydłużają okres wegetacyjny, pozwalając na rozwój skomplikowanych owocowych smaków. W tych warunkach powstają wina o intensywnym charakterze odmianowym i jasnych owocowych smakach.

Pareto’s Pinot Noir

Apelacja: AVA Monterey Kraj: USA Region: California Producent: Scheid Family Wines Kolor: Czerwone Smak: Wytrawne Poj.: 0.75 Zaw. Alk. %: 13.5

Pareto's Pinot Noir Folwark Stara Winiarnia Mszana Dolna

Aromaty wiśni, śliwek, wanilii, tytoniu i dymu. Na podniebieniu średnio treściwe, pełne czerwonych owoców, słodkiego dębu. Miękki finisz. ParetosEstate_TastingNotes_NV_PinotNoir

O producencie, Scheid Family Wines, pisaliśmy przy okazji prezentacji wina Craftwork Zinfandel.

Pareto's Pinot Noir

Zasada Pareto

Na etykiecie każdego z win Pareto’s znajdziemy skróconą definicję Zasady Pareto. Mówi ona tym, że 20% Twoich nakładów i wysiłku odpowiada za 80% osiąganych efektów. Stąd również wymiennie nazywana jest też zasadą 80/20. 80% wina spożywa 20% ludzi!

Pareto's Jej istotą jest znalezienie tych 20% najważniejszych rzeczy, które decydują o sukcesie lub porażce. Celem jej stosowania jest osiągnięcie jak największego efektu jak najmniejszym nakładem zasobów (czasu, energii, pieniędzy itp.). Pomaga skupić się na tym, co ma prawdziwe znaczenie i tworzy największą różnicę, a odrzucić to, co nieistotne. Mówiąc inaczej, chodzi o to, aby robić mniej, ale tego, co naprawdę działa.

Pierwszy raz uwagę na tę zależność zwrócił włoski ekonomista Vilfredo Pareto. Zajmował się on nierówną dystrybucją dóbr i bogactwa. Zauważył, że 80% bogactwa kraju znajduje się w rękach zaledwie 20% społeczeństwa. Potwierdził tę zasadę, badając również sytuację innych państw.

Zasadę 80/20 sformułował jednak kilkadziesiąt lat później amerykański teoretyk zarządzania Joseph Juran. Zauważył on, że 80% wszystkich problemów generowanych jest przez 20% przyczyn. Stwierdził też, że ta zasada odnosi się do wielu różnych obszarów. Opublikował na ten temat pracę „Quality Control Handbook”, w której zawarł zasadę „kluczowych nielicznych i błahych licznych”. W ten sposób chciał pokazać złą dystrybucję zasobów.

Przykłady z życia wzięte:

 • 20% ubrań i butów nosimy przez 80% czasu.
 • Korzystamy z 20% funkcji i aplikacji na smartfonie przez 80% czasu.
 • 20% chwil z naszego życia tworzy 80% najważniejszych wspomnień.
 • Spędzamy 80% czasu z 20% osób, które znamy.
 • 20% słownictwa w danym języku wystarczy, by zrozumieć 80% popularnych tekstów.
 • W 20% największych miast mieszka 80% ludności Polski.
 • 80% tego, co jemy to produkty zdrowe i nisko przetworzone. Natomiast 20% to jedzenie dla przyjemności, wliczone w zapotrzebowanie energetyczne.

W biznesie:

 • 80% sprzedaży jest generowane przez 20% sprzedawców.
 • 20% czasu zebrań/spotkań odpowiada za 80% działań.
 • 20% pracowników stanowi 80% wszystkich nieobecności.
 • Około 20% błędów w produkcji powoduje 80% braków.
 • 80% zysków wnosi do firmy 20% klientów.
 • 20% kompetencji na Twoim stanowisku, wykorzystujesz przez 80% czasu.

Zasada Pareto

Tak jest też w świecie wina – 80% wina spożywa 20% ludzi. Dla tych 20% powstają wspaniałe wina, które mogą Państwo poznawać podczas cyklicznych degustacji win w Folwarku Stara Winiarnia: https://folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy

Pareto's Pinot Noir Folwark Stara Winiarnia Mszana Dolna