Dolianova – Klub Wina odkrywa włoskie wino z Sardynii

Cantine di Dolianova

Cantine di DolianovaKlub Wina Folwarku Stara Winiarnia odwiedził winnicę Dolianova, największą na Sardynii, położoną podobnie jak opisana poprzednio winnica Argiolas około 20 km od stolicy wyspy, Cagliari. Nazwa Dolianova na Sardynii zawsze była kojarzona z produkcją win gatunkowych. Pierwsze świadectwa tutejszej kultury winiarskiej pochodzą sprzed 3 tysięcy lat, o czym świadczą znalezione na tym terenie znaleziska nuragijskie (dzbany, prasy).

Dolianova - Klub Wina odkrywa włoskie wino z Sardynii

Cantine di Dolianova

Cantine Sociale di Dolianova to tak naprawdę spółdzielnia (stąd Sociale w nazwie), która została zawiązana przez grupę 35 winiarzy w roku 1949.

Cantine di Dolianova

Obecnie to kooperatywa 400 winiarzy, którzy na areale ponad 1200 hektarów są w stanie wyprodukować cztery miliony butelek wina rocznie  i rozesłać je na pięć kontynentów 🙂 A każda butelka to „hymn Sardynii”!

Dolianova - Klub Wina odkrywa włoskie wino z Sardynii

Dolianova - Klub Wina odkrywa włoskie wino z Sardynii

Dolianova - Klub Wina odkrywa włoskie wino z Sardynii

Cantine di Dolianova produkuje odmianowe wina apelacyjne, a przede wszystkim najbardziej typowe, endemiczne sardyńskie, kupażowane regionalne klasy IGT, z odmian Cannonau, Monica, Nuragus, Moscato i Vermentino.

Dolianova - Klub Wina odkrywa włoskie wino z Sardynii

Cannonau to z pewnością „wino z Sardynii” par excellence, znane na całym świecie. Ostatnie odkrycia pokazują, że jest to rodzima winorośl, być może najstarsza w całym basenie Morza Śródziemnego. Tutejsze Cannonau należą do najlepszych na rynku, doceniane za swoją jakość i wielokrotnie nagradzane w najważniejszych międzynarodowych konkursach.

Dolianova - Klub Wina odkrywa włoskie wino z Sardynii

Mówimy Sardynia i myślimy Vermentino. Wyspa jest z pewnością jednym z terytoriów, na których winorośl, która jakoby przybyła do Gallury pod koniec XIX wieku (to powszechne informacje, ale ostatnie badania DNA roślin wskazują na Włochy jako kraj pochodzenia…), a następnie rozprzestrzeniła się na całą wyspę, wyraża swoje najlepsze cechy, dając życie białej winorośli o silnej osobowości, bardzo różniącej się od homonimicznych mieszanek, które można znaleźć w innych regionach Włoch. Vermentino znany jest także pod nazwą rolle i określany jako „lubiący morze”.

Dolianova - Klub Wina odkrywa włoskie wino z Sardynii

Wśród czerwonych odmian winorośli Monica jest, obok Cannonau, jedną z najbardziej reprezentatywnych odmian sardyńskiej uprawy winorośli. Wprowadzona na wyspę w czasach starożytnych, jest obecna na całym terytorium Sardynii i daje życie dwóm różnym DOC: Monica di Sardegna i Cagliari Monica. W połączeniu z Sardinian Bovale i Cannonau, bierze udział w winie Doc Mandrolisai.

Dolianova - Klub Wina odkrywa włoskie wino z Sardynii

Nuragus jest to biała, endemiczna odmiana winorośli, związana z południem Sardynii od czasów Fenicjan, ceniona przez koneserów.

Dolianova - Klub Wina odkrywa włoskie wino z Sardynii

Biała odmiana Nasco to wyrafinowana i wysoko ceniona winorośl, która pod koniec ubiegłego wieku była uważana za jedną z najlepszych winorośli Sardynii. Obecna na wyspie jeszcze w czasach rzymskich, w ostatnich latach została ponownie odkryta i doceniona, zyskując uznanie koneserów. Cantine di Dolianova wykorzystuje ją do stworzenia cennego IGP – Isola dei Nuraghi.

 

Winorośl Moscato jest obecna w całym basenie Morza Śródziemnego i słynie wszędzie ze swojej słodyczy. Na Sardynii występuje głównie w trzech różnych obszarach wyspy i daje życie trzem różnym typom DOC: Cagliari Moscato, Moscato di Sorso-Sennori i Moscato di Sardegna – wino musujące pod nazwą „Tempio” lub „Gallura”.

Cantine di Dolianova

Carignano to autochtoniczna odmiana ciemnych winogron, prawdopodobnie pochodzenia hiszpańskiego, przybyła na wyspę podczas panowania Aragończyków na początku XIV w. Tutaj się udaje – trudna w uprawie nadaje winom kolor, garbniki i kwasowość, a także doskonały smak.

Dolianova

Barbera Sarda jest często mylona z piemoncką Barbera, z którą ma pewne cechy morfologiczne i kompozycyjne. Barbera Sarda jest autochtoniczną odmianą czerwonych jagód, rozpowszechnioną głównie w środkowo-południowej części Sardynii. W różnych miejscach na wyspie występuje pod różnymi nazwami, takimi jak Bovali Mannu i Bovaleddu di Escalaplano. Jest to winorośl, która nadaje winom aromatyczność, z nutami kwiatowymi i owocowymi.

Malvasia to winorośl, która od wieków jest szeroko rozpowszechniona w całym basenie Morza Śródziemnego, z której uzyskuje się delikatne i aromatyczne wino deserowe, zarezerwowane na specjalne okazje. Na Sardynii Malvasia daje życie dwóm odrębnym DOC – Malvasia di Bosa i Malvasia di Cagliari – o różnych cechach. Malvasia produkowana przez Cantine di Dolianova należy do najlepszych i najbardziej cenionych. W Cantine di Dolianova produkowane są wina również z „światowych” odmian: Sauvignon, Chardonnay, Syrah.

Cantine di Dolianova

Wino

W ciągu ostatnich 10 lat wina z tej kooperatywy winiarskiej zostały nagrodzone ponad 100 razy, a od 1949 roku do dnia dzisiejszego zdobyto ponad 500 nagród! Obecnie marketingowy nacisk jest kładziony na promocję wina Jù. Dwie litery, sylaba, krótki i mocny dźwięk, który ma wyrażać duszę winnicy.

Dolianova

Na pokładzie 50% Barbera Sarda, 50% Syrah, sklasyfikowane w IGT Isola dei Nuraghi. Dojrzewa w beczkach przez 24 miesiące a następnie 6 miesięcy w butelkach. Jaskrawo rubinowy kolor, z wiekiem przechodzący w granat, intensywny bukiet z wyczuwalnymi gęstymi nutami dojrzałych wiśni oraz przypraw, hojne i eleganckie ciało, pełne dojrzałych czerwonych owoców i lukrecji z dodatkiem słodkich przypraw oraz wyrafinowanych tanin…

Ju Dolianova Ju wielokrotnie nagradzane wino z Sardynii

„Jù to nazwa jarzma wołów, które przecinały nasze winnice, aby otworzyć ziemię i uczynić ją żyzną, gotową przyjąć krzewy winorośli.” (https://www.cantinedidolianova.it/

Dolianova

Ciekawostka: w winnicy można „zatankować” wino! Są odpowiednie dystrybutory, można przyjechać ze swoim pojemnikiem i… korzystać z ceny, która zwala z nóg: 1,50 – 1,70 euro 🙂

Dolianova

DolianovaDolianovaDolianovaDolianova