Wizyta zawodoznawcza młodzieży z Trzebini

Zasady degustacji win dla m?odzie?y z ZSE-CH z Trzebini w XVI wiecznym kasztelu Folwark Stara Winiarnia w Mszanie DolnejZnana w Polsce Akademia Wina – LubimyWino.pl działająca w XVI-wiecznym Kasztelu Folwark Stara Winiarnia gościła tym razem w ramach wizyty zawodoznawczej uczniów z Technikum nr 1 w Zespole Szkół  Ekonomiczno – Chemicznych w Trzebini kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”.
Podczas tej wizyty uczniowie mieli okazję poznać tajniki  winiarstwa:
– technika  otwierania win,
– zasady degustowania win,
–  degustacje win świata,
Pokaz przeprowadzony był przez folwarcznego znawcę win Andrzeja Majchrzaka.
Wizyta  obejmowała również zwiedzanie XVI –wiecznego Kasztelu Folwark Stara Winiarnia od piwnic aż po dach. Zwiedzanie obiektu rozpoczęło się od wizyty w Piwniczce Hrabiego w podziemiach Folwarku, gdzie młodzież zapoznała się z techniką prawidłowego przechowywania win białych i czerwonych oraz z zasadami prawidłowej prezentacji win klientom. Następnie młodzież poznała zasady funkcjonowania 3-gwiazdowego hotelu odwiedzając salę konferencyjną, strefę relaksu oraz pokoje hotelowe. W najstarszej XVI-wiecznej części Folwarku młodzież mogła zobaczyć jak prawidłowo należy przygotować salę do imprezy. Za wzór posłużyła sala przygotowana do przyjęcia gości, którzy w tym dniu mieli brać udział w rozdaniu nagród w prestiżowym konkursie branży turystycznej ODYS.
Ostatnim punktem programu wizyty zawodoznawczej był  program edukacyjny o tematyce:
– szczepy winne międzynarodowe i autochtoniczne,
– Stary i Nowy Świat winiarski,
– winiarskie pojęcia terroir i system klasyfikacji apelacyjnej,
– oceny i klasyfikacje punktowe win,
– wina jednoszczepowe i kupażowane,
– wina młode i beczkowe,
– sposoby zamknięcia butelek
– wpływ alkoholu na zdrowie człowieka – tu wykład został poprowadzony wg teorii znanego kardiologa dr Andrzeja Walawskiego – dyrektora Uzdrowiska Rabka Zdrój, jednocześnie jednego z założycieli Akademii Wina LubimyWino.pl,
– skutki nadużywania alkoholu
– skutki spożywania alkoholu przez młodzież oraz kobiety w ciąży,
–  konsekwencje prawne i społeczne spożywania alkoholu w miejscu publicznym oraz prowadzenia pojazdów przez osobę będącą pod wpływem alkoholu.
Na zakończenie szkolenia – wizyty zawodoznawczej podano obiad przygotowany specjalnie na tą okazję przez Szefa Kuchni Folwarku Stara Winiarnia.

RELACJE Z INNYCH WIZYT ZAWODOZNAWCZYCH : https://www.lubimywino.pl/akademia-wina/wizyty-zawodoznawcze/