Viña Hermosa z hiszpańskich winnic Bodegas Santalba

Bodegas Santalba Hiszpania

Santalba to rodzinna winiarnia założona w 1998 roku przez Santiago Ijalbę (stąd nazwa: Sant-alba) – człowieka o ogromnym doświadczeniu w zakresie tworzenia win, nagromadzonym w czasie czterdziestu lat pracy.

Bodegas Santalba

Bodega znajduje się w Gimileo, nieopodal miasta Haro – winiarskiej stolicy hiszpańskiego regionu Rioja. Tworzone przez Santiago, i jego syna Roberto, wina powstają z owoców winorośli uprawianej na wysokości między 400 a 700 m n.p.m., gdzie występują znaczne różnice klimatyczne, a także duża różnorodność podłoża. Ijalbowie określają swoją działalność w branży winiarskiej jako compromiso personal, czyli „osobiste zobowiązanie”, co sprawia, że starają się tworzyć wina możliwie najwyższej jakości. Winiarnia posiada certyfikat win organicznych.

W Folwark Stara Winiarnia gościmy trzy wina z rodziny Viña Hermosa:

Viña Hermosa Blanco

Apelacja: DOCa Rioja
Smak: wytrawne
Szczepy: viura
Temperatura: 6–8°C
Zawartość alkoholu: 13%

Rześkie białe wytrawne wino hiszpańskie o intensywnych aromatach cytrusów i owoców egzotycznych. W ustach świeże, lekkie, o dobrej strukturze i kwasowości. Winogrona zbierane ręcznie na początku października z winnic w rejonie Gimileo i Briones położonych na wysokości 470-520 m n.p.m.

Viña Hermosa Blanco Folwark Stara Winiarnia

Podawać do ryb, owoców morza, makaronów, białych mięs, miękkich serów.

Viña Hermosa Blanco Folwark Stara Winiarnia

Viña Hermosa Blanco Semidulce

Apelacja: DOCa Rioja
Smak: półsłodkie
Szczepy: viura
Temperatura: 6°C
Zawartość alkoholu: 11%

Santalba Viña Hermosa Blanco Semidulce

Błyszczące półsłodkie białe wino o słonecznej barwie i aromatach dojrzałych brzoskwiń przemieszanych z nutami miodu i białych kwiatów. W ustach żywotne, bogate i esencjonalne, o przyjemnie rześkiej kwasowości harmonijnie zrównoważonej łagodną słodyczą. Słodycz jest naturalna i osiągana poprzez przerwanie fermentacji przy użyciu naturalnych technik. Zbiór winogron ręczny w drugiej połowie września z winnic położonych na wysokości 450 m n.p.m.

Santalba Viña Hermosa BlancoPodawać do serów z konfiturą z pigwy, suszonych owoców, tarty tatin czy szarlotki.

Viña Hermosa Joven

Apelacja: DOCa Rioja
Smak: wytrawne
Szczepy: tempranillo, garnacha
Temperatura: 14–16°C
Zawartość alkoholu: 14%

Santalba Viña Hermosa Joven

Młode, lekkie hiszpańskie czerwone wino wytrawne o przyjemnych aromatach czarnych owoców leśnych. W ustach subtelne, krągłe i świeże, o długim owocowym posmaku. Skład: tempranillo, garnacha. Pozadawać do pizzy, makaronów, zapiekanek, serów.

Santalba Viña Hermosa Joven

Restauracja Folwark Stara Winiarnia serdecznie zaprasza codziennie od 12:00 do 22:00! Polecamy również cykliczne degustacje wina i whisky: https://folwarkstarawiniarnia.pl/aktualne-imprezy.