Małopolskie winnice: Winnica GOJA

2015-04-26 11.36.07Ojcowski Park Narodowy to niepowtarzalne miejsce. Właśnie z nim graniczy Winnica Goja, która położona jest w Smardzowicach. Tylko o 15 km oddalony jest Kraków, a Ojców o kilkadziesiąt minut… piechotą.  Właściciele zaś mieszkają w Burowie koło Balic, gdzie już w XVI w. były założone winnice jako jedne z pierwszych na ziemiach polskich.
Siedlisko winnicy położone jest na wysokości od 380-400 m n.p.m. a uprawa zajmuje ok. 1 ha powierzchni. Poniżej winnicy rozłożyła się wspaniała Dolina Prądnika. Z kolei na południe rozpościera się niezwykły widok na pasmo Babiej Góry i Tatr, które są widoczne przy dobrej pogodzie.
Występuje tu urodzajna wapienna, gliniasto-kamienista gleba rędzina na podłożu lessowym, średnio ciężka, ciepła, posiadająca zdolność magazynowania wody i substancji odżywczych. Stanowi to bardzo dobre podłoże dla krzewów winorośli. Działka znajduje się na południowym stoku o nachyleniu ok. 10%. Od zachodu osłonięta lasem, co wpływa na bardzo dobre nasłonecznienie krzewów i chroni je przed silnymi zimowymi wiatrami.


Większość prac wykonywana jest ręcznie; wina wyrabiane są z największą starannością w tradycyjny, naturalny sposób.
Uprawianych jest kilka rodzajów winogron na wino czerwone i wino białe m. in. stare francusko-amerykańskie hybrydy międzygatunkowe Leon Millot i Marechel Foch, niemiecki Regent będący odmianą dobrze się sprawdzającą w polskim klimacie, dalej francuski Seyval Blanc i obiecująca odmiana niemiecka Solaris. Pozostałe odmiany to: Swenson Red, Jutrzenka, Kristaly.

W winnicy funkcjonuje szkółka winorośli gdzie produkowane są najlepsze goło-korzeniowe sadzonki winogron.
Wszystkich, którzy są ciekawi jak wygląda i rośnie winnica w Polsce oraz jak smakuje polskie wino, zapraszamy do zwiedzania winnicy połączonej z degustacją win. Gospodarze z przyjemnością opowiedzą o uprawie winorośli w naszych warunkach klimatycznych oraz o powstawaniu wina. Zapraszamy na ciekawą wycieczkę do świata winorośli i wina!
Zapraszamy do odwiedzin i polubienia profilu Winnicy na FB: https://www.facebook.com/winnicagoja/