Wielki Tokaj Szamorodni

Wielki Tokaj SzamorodniTokajski Region Winiarski, jeden z 22 regionów uprawy winogron i produkcji wina na Węgrzech, znajduje się w północno-wschodniej części kraju. Rozciąga się on między dwoma większymi miastami Miszkolcem i Nyiregyhaza, obejmuje również 4 przygraniczne miejscowości Słowacji. Oficjalnie królewskim dekretem uznano go w 1737 roku, natomiast w 2002 roku Tokajski Region Winiarski wpisano na listę UNESCO. Znalazło się na niej 28 miejscowości, w tym oczywiście główny lokalny ośrodek – miasto Tokaj, tworzące obszar o powierzchni 11 149 ha. W wioskach i miasteczku można zwiedzać liczne winnice, winiarnie, a także słynne głębokie piwnice, będące miejscem leżakowania wina tokaj.

Tokaj

Wina tokajskie są znane i cenione w całej Europie już od XV wieku. W Polsce nazywano je wówczas węgrzynami. Rozróżnia się dwa główne rodzaje tokaju: szamorodni, otrzymywany z moszczu tłoczonego z niesortowanych winogron i aszú – dosładzany wybranymi podsuszonymi winogronami. Tokaj powstaje przede wszystkim z owoców szczepu furmint (nazywa się tak także lżejszą odmianę wina), który stanowi 70% uprawianych w rejonie winorośli. Pozostałe szczepy produkowane u podnóża Gór Tokajskich to: hárslevelű (ok. 30%), sárgamuskotály (żółty muscat), zéta (dawniej oremus – krzyżówka szczepów furmint i bouvier), kövérszőlő oraz kabar (krzyżówka szczepów hárslevelű i bouvier).

Charakterystyczny smak i aromat win tokajskich wynika ze specyficznego klimatu charakteryzującego się upalnym latem, deszczową i mglistą jesienią oraz mroźną, słoneczną i suchą zimą, szczególnymi cechami wulkanicznej gleby oraz dzięki efektowi szlachetnego spleśnienia winogron (botrytyzacji – od nazwy pleśni Botrytis cinerea). Dodatkowo na smak wpływa przechowywanie dojrzewającego wina w niewielkich beczkach (130-220 l) w głębokich, wyrytych w ryolitowym tufie, chłodnych oraz bardzo starych piwnicach (600–700 lat), gdzie temperatura 10–12 °C oraz wilgotność 88-92% sprzyja powstawaniu innej szlachetnej pleśni (Cladosporium cellare).

Wielki Tokaj Szamorodni

Wielki Tokaj Szamorodni

Białe słodkie wino o charakterystycznych dla tokajów samorodnych aromatach cytrusów, wanilii i szlachetnej pleśni oraz dominacją miodu, brzoskwini i tropikalnych owoców na podniebieniu. Wino definiują soczyste owoce, kremowa tekstura, wibrująca kwasowość i długi finisz. Fermentowało w chłodzonym stalowym zbiorniku, a następnie dojrzewało przez ponad rok w dębowych beczkach Zemplén różnej wielkości w wyjątkowym spokoju, jaki oferuje piwnica Szegi – o długości 5,5 km! Dostępny w Karcie Win Restauracji Folwark Stara Winiarnia 🙂

Wino medalowe:
> SILVER Medal – Decanter World Wine Awards 2019 (rocznik 2017)
> GOLD Medal – Mundus Vini 2020 (rocznik 2017)
> GOLD Medal – Vinagora 2020 (rocznik 2017)
> GOLD medal – MUNDUS VINI Spring Tasting 2022 (Rocznik 2018)

Producent: Grand Tokaj
Apelacja: Tokaji DHC
Szczepy: furmint
Temperatura serwowania: 10–12°C
Zawartość alkoholu: 10%

Wielki Tokaj Szamorodni

Tokaji szamorodni jest wytwarzany z niesortowanych winogron (dojrzałych, zwiędłych oraz spleśniałych w kiści). Wcześniej wina tego typu były nazywane főbor (wino podstawowe), ale od 1820 roku kupcy polscy spopularyzowali swoją nazwę – samorodny od słowiańskiego słowa oznaczającego „wynikający z natury”. Jakość i smak tego wina wynika z zawartości przejrzałych owoców w moszczu. Do osiągnięcia pełnej dojrzałości wina potrzeba minimum dwóch lat dojrzewania w drewnianych beczkach o pojemności 136 litrów (tradycyjna beczułka z miejscowości Gönc oraz Szerednye). Jeśli winogrona są bardziej przejrzałe (zbiory są późne) powstaje wino bardziej słodkie (do 100-120 g cukru resztkowego) nazywane édes. Jeśli winogrona zawierają mniej zborytryzowanych owoców powstaje znacznie mniej słodkie wino nazywane száraz. Wino szamorodni zazwyczaj zawiera 10–14% alkoholu.

Producent wina – Grand Tokaj Borászat – niegdyś spółka państwowa, obecnie jest profesjonalnym i zorientowanym na rynek przedsiębiorstwem winiarskim, którego właścicielem jest Fundacja Uniwersytetu Tokaj-Hegyalja. Winiarnia posiadająca własną winnicę o powierzchni 67 hektarów, skupuje też winogrona o kontrolowanej jakości od plantatorów, którzy mają z nią podpisaną umowę, w zależności od rocznika, z powierzchni od 500 do 800 hektarów.

Zapraszamy serdecznie do odwiedzin; oferujemy szeroki wybór win z całego świata, polecamy również cykliczne spotkania degustacyjne z winem i whisky.