Nowe wina w Piwniczce Folwarku – Alzacja, Walencja

Cave de Cléebourg

Spółdzielnia Cave de Cléebourg została założona w maju 1946 roku. Dziś należy do niej 190 właścicieli winnic otaczających Cléebourg. Działki ulokowane są w wioskach Cléebourg, Rott, Oberhoffen, Steinseltz i Riedseltz na łącznej powierzchni 200 ha. Wiele z nich znajduje się na stokach z najlepszą południową i południowo-zachodnią ekspozycją. Dumą winiarni jest wino musujące, czyli crémant. Roczna produkcja wina musującego i spokojnego wynosi ok. 14 tys. hektolitrów. Zróżnicowanie gleby i terenu daje winiarzom Cave de Cléebourg możliwość wytwarzania szerokiej gamy stylów win ilustrując złożoność geologiczną i geograficzną oraz długą tradycję regionu. Uprawia się tutaj siedem typowo alzackich odmian winorośli: sylvaner, pinot blanc, muszkat, riesling, pinot gris, gewürztraminer i pinot noir. W Piwniczce Folwarku Starej Winiarni zagościły cztery z nich – wszystko dzięki firmie Dom Wina, jednemu z najstarszych polskich importerów i dystrybutorów win i alkoholi mocnych.

Cléebourg Riesling Grande Réserve – Alzacja, Francja

Cléebourg Riesling Grande Réserve
100% riesling. Bladozłota barwa z zielonkawymi refleksami. W nosie eleganckie, o wyrazistych aromatach cytrusów i białych kwiatów, podbitych delikatną mineralnością. Na podniebieniu przyjemnie świeże, o smaku przywodzącym na myśl grapefruity, anyżek i białe kwiaty. Idealnie pasuje do owoców morza, ryb, pieczonych ślimaków i drobiu.

Cléebourg Pinot Gris Grande Réserve – Alzacja, Francja

Cléebourg Pinot Gris Grande Réserve
100% pinot gris. Piękna żółtozłota, niemal bursztynowa barwa. W nosie bogactwo aromatów: pigwa i brzoskwinia, z nutami miodu i tostów, podbite przez wyczuwalną na podniebieniu brioszkę i akcenty dymne. Całość jest potężna i harmonijna, na finiszu zaakcentowana przez ciekawe nuty cytrusowe. Podawać do dzikiego ptactwa, kaczki i foie gras.

Cléebourg Sylvaner – Alzacja, Francja

Cléebourg Sylvaner

100% sylvaner. Wino o subtelnej żółtej sukni z zielonymi refleksami, kuszące aromatami słodkich żółtych owoców i świeżo skoszonego siana. W smaku jest kwiatowe, imponujące swoją harmonią i dobrze wyważoną kwasowością. Pozostawia przyjemny cytrusowy posmak, wzmacniający długo utrzymujące się wrażenie świeżości. Podawać do sałatek, tart, lekkich pasztetów i owoców morza.

Cléebourg Gewurztraminer Grande Réserve – Alzacja, Francja

Cléebourg Gewurztraminer Grande Réserve

Wino białe, wytrawne, o bladożółtej barwie, lekko opalizującej na złoto. W nosie urzekające aromaty kwiatów i przypraw: jaśminu i róży z ciepłymi nutami goździków. Na podniebieniu bogate i pełne, z dominującą owocowością, lekko podbitą świeżymi akcentami. Finisz długi i pikantny. Podawać do kuchni azjatyckiej, mięs w sosach słodko-kwaśnych, serów.

Piwniczka wzbogaciła się również o słodkie wino z Hiszpanii 🙂

Sol de Mediterráneo – Walencja, Hiszpania

Sol de Mediterráneo

Białe, przyjemnie słodkie wino z winnicy Anecoop Cheste – Agraria w apelacji Walencja w Hiszpanii. Przepełnione aromatami owoców cytrusowych wzbogaconymi o nuty białych kwiatów. W ustach harmonijne i delikatne, o subtelnej słodyczy i czystym posmaku przywodzącym na myśl dojrzałe winogrona. Podawać do sałatek i deserów owocowych lub jako aperitif.

Folwark Stara Winiarnia serdecznie zaprasza na cykliczne spotkania degustacyjne w naszym Klubie Wina, szczególnie polecamy kameralne degustacje – dla dwojga, podczas których wprowadzimy Państwa w niesamowity świat wina.