Muzeum Winiarstwa w Bardolino, Winnica ZENI

Bardolino Muzeum Winiarstwa ZENIKlub Wina lubimywino.pl Folwarku Stara Winiarnia tym razem odwiedził muzeum winiarstwa w winiarskim okręgu Bardolino w winnicy ZENI. Nawet muzeum winiarstwa może przyciągać spore rzesze odwiedzających, co mogliśmy zobaczyć na własne oczy. Dla nas to była niezapomniana lekcja historii winiarstwa. Muzeum jest podzielone na kilka sekcji, a każda z nich to bogactwo eksponatów. Przed wejściem wyeksponowano m.in. dwukołowe wózki i pierwsze traktory, które wykorzystywano do prac w winnicach oraz zabytkowe wyciskarki do winogron. Zwiedzanie muzeum zaczynamy od poglądowej ekspozycji przedstawiającej różne metody prowadzenia winorośli: jest tu m.in. jednoramienny i dwuramienny Guyot oraz popularna w tym regionie forma pergola veronese.

W następnej sali oglądamy dawne  urządzenia do oprysku. Widać, że już w dawnych czasach winogrodnicy przywiązywali dużą wagę do walki z chorobami winorośli. Kolejny zbiór eksponatów to kolekcja urządzeń ułatwiających pracę w winnicy: od prostych, ręcznych po coraz bardziej zautomatyzowane odszypułkowywarki. Jest też cały zestaw różnych urządzeń do ręcznego korkowania butelek. Polecamy odwiedzenie tego ciekawego miejsca, gdzie zgromadzono tak wiele zabytkowych akcesoriów służących  do produkcji wina. Można tu prześledzić jaką ewolucję przeszedł ten przemysł od końca XIX wieku do obecnych czasów.

Zapraszamy do odwiedzenia Folwarku Stara Winiarnia, gdzie można poznać nie tak odległą historię winiarstwa związaną z produkcją win ziołowo – leczniczych. Zapraszamy również na degustacje win ze świata.