Winnica na wzgórzu – Park Winny Zielona Góra

Winnica na Wzgórzu

Winnica na Wzgórzu (Weingarten an der Ziegelberg) mieści się w centrum Zielonej Góry na wzniesieniu zwanym dawniej Górą Ceglaną, a obecnie – Winnym Wzgórzem. Ponoć pierwsze krzewy posadzono tutaj ok. 1150 roku! Dzisiaj plantacja zajmuje powierzchnię około 1 hektara, a nasadzenia to głównie szczep Aurora prowadzony w szpalerach oraz kwatera edukacyjna z 12 odmianami winorośli uprawianymi, podobnie jak przed wiekami, sposobem palikowym. Klub Wina Folwarku przemierza Lubuski Szlak Wina i Miodu 🙂

Winnica wraz z „Palmiarnią” to wizytówki miasta. Domek, który otacza konstrukcja szklana, wybudowano w 1818 roku. Jego właściciel August Grempler zasłynął z produkcji szampanów i największej winiarni w mieście. Wytwórnia Grempler & Co. A.-G. Älteste Deutsche Sektkellerei produkowała wina i szampany, które zdobyły szereg nagród i wyróżnień na wielu światowych wystawach w Paryżu, Londynie i w Wiedniu. Po 1945 roku zakłady nazywano Wytwórnią Win Musujących, później Państwową Lubuską Wytwórnią Win. Eksport zapoczątkowany już w połowie lat sześćdziesiątych docierał do odległych zakątków świata: Australii, Wysp Dziewiczych, Japonii, Stanów Zjednoczonych. W roku 1999 zakład ogłosił upadłość i uległ likwidacji. Ta historia jak żywo przypomniała wędrowcom Klubu Wina losy wytwórni win owocowych Fructona, która mieściła się dawniej w obrębie murów Folwarku Starej Winiarni.

W roku 1945 winnicę na Winnym Wzgórzu objął Grzegorz Zarugiewicz, jedna z najważniejszych postaci powojennego, zielonogórskiego winiarstwa. Był instruktorem winiarstwa i w latach 1946 – 1954 dyrektorem technicznym Lubuskiej Wytwórni Win, współtworzył Technikum sadowniczo-winiarskie w Zielonej Górze, gdzie prowadził praktyki zawodowe. Od 1993 r. uliczka przy Palmiarni nosi imię Grzegorza Zarugiewicza.

Winnica na Wzgórzu

Samą Palmiarnię dobudowano tutaj w latach 60-tych ub. wieku, dzisiejszy imponujący kształt zawdzięcza piątej z kolei przebudowie. Rosną tutaj sagowce, palmy kokosowe i kakaowce oraz największy w Polsce daktylowiec kanaryjski. Odpowiednią wilgotność powietrza pozwalają utrzymać oczka wodne i akwaria – jest ich aż 7. Największe mieści około 10 tysięcy litrów wody, pływają sobie tutaj rekiny sumowate, jesiotr ostronosy, sum afrykański, lin, piranie, sum czerwonopłetwy i wiele innych egzotycznych “rybek” 🙂 Generalnie można tutaj dobrze zjeść, napić się, potańczyć (funkcjonuje Restauracja, Kawiarnia, Cukiernia) i podziwiać z góry okolicę Zielonej Góry.

Winnica na Wzgórzu

Pod Palmiarnią – z wejściem od strony parku – jest też piwniczka winiarska. Niestety była zamknięta. W ramach “Piątków z winnicą” można w niej próbować win z lubuskich winnic i to za całe 10zł / os. 🙂 Wokół trwały jesienne prace w winnicy, stąd traktorek na naszych zdjęciach.

Zapraszamy na cykliczne degustacje win do naszej folwarcznej piwniczki 🙂

Winnica na Wzgórzu Winnica na Wzgórzu Winnica na Wzgórzu Winnica na Wzgórzu Winnica na Wzgórzu Winnica na Wzgórzu Winnica na Wzgórzu Winnica na Wzgórzu Winnica na Wzgórzu Winnica na Wzgórzu