Klub Wina w MUZEUM WINA w Zielonej Górze

MUZEUM WINAWzrost zainteresowania problematyką winiarską, istnienie wspaniałej tradycji i powstawanie nowych winnic stało się ważnym przesłaniem utworzenia w 2006 r. w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze nowej galerii stałej pod nazwą MUZEUM WINA. We września 2008 r. ekspozycja winiarska została przeniesiona do specjalnie adaptowanych na ten cel muzealnych piwnic.

MUZEUM WINA to jedyna w Polsce ekspozycja stała ukazująca zarówno historię winiarstwa oraz zagadnienia związane z kulturą winiarską. Wystawa ukazuje zarówno pracę na winnicy, jak i w piwnicy winiarskiej, zaprezentowany jest zatem pełen proces produkcji wina. W największej sali znajdują się drewniane prasy koszowe, kolekcja 10 rzeźb głów boga wina, Bachusa, wykonana przez Wiesława Arminajtisa oraz dna beczek ze znakami firmowymi wytwórni win musujących „Grempler&Co” oraz Lubuskiej Wytwórni Win w Zielonej Górze.

MUZEUM WINA

W drugiej części wystawy zrekonstruowano linię technologiczną produkcji wina: napędzana silnikiem elektrycznym miazgownica, prasy winiarskie, filtry, pompy ręczne i elektryczne, urządzenia do korkowania i etykietowania. Obok narzędzia wykorzystywane do uprawy winorośli na winnicy (szpadle, motyki, sekatory, kilofy, opylacze, opryskiwacze oraz kosze do noszenia winogron). Bogata prezentacja obejmuje fotografie i plansze edukacyjne ukazujące poszczególne odmiany winorośli, proces produkcji wina oraz rozmieszczenie winnic w Zielonej Górze pod koniec XIX w., a także historię i znaczenie wina dla kultury europejskiej.

MUZEUM WINA

To już ostatnia relacja z pobytu członków Klubu Wina w lubuskim. Skorzystaliśmy wiele: oprócz zwiedzania okolicy i smakowania atrakcji największej imprezy winiarskiej w kraju, mogliśmy na miejscu porozmawiać z nie tylko z winiarzami, ale i z twórcami, artystami. Byliśmy też na wernisażu malarstwa – poznaliśmy artystkę, która malowała banery na główną imprezę winiarską w Zielonej Górze, Panią Sylwię Gromacką – Staśko (https://www.facebook.com/sylwia.gromackastasko). Byliśmy również na premierze ciekawej książki naukowo traktującej o socjologicznych aspektach związanych z winiarstwem w Zielonej Górze „Tradycja winiarska i bachiczna Zielonej Góry”. Spotkanie z autorami Dorotą Angutek, Arturem Kinalem, Jerzym Leszkowicz-Baczyńskim, Magdaleną Pokrzyńską i Agnieszką Urbaniak odbyło się w Sali Witrażowej zielonogórskiego Muzeum.