Klub Wina w Lubuskim Centrum Winiarstwa w Zaborze

Członkowie Klubu Wina lubimywino.pl zawitali na ziemię lubuską aby wziąć udział w dorocznym święcie wina. Zanim dotarli na WINOBRANIE 2019 w Zielonej Górze, odwiedzali w regionie miejsca z winem związane.

Jedyne w Polsce “żywe” muzeum wina czyli Lubuskie Centrum Winiarstwa mieści się w Zaborze, przy ulicy – a jakże – Winiarskiej 1. Centrum spełnia wielorakie funkcje: reprezentacyjną, turystyczną, rekreacyjną, dydaktyczną i muzealną, ponadto stanowi bazę naukowo-dydaktyczną umożliwiającą kształcenie studentów na kierunku winiarskim oraz ośrodek doradztwa dla winiarzy.
W budynku można znaleźć coś i dla duszy, i dla ciała. Warsztaty winiarskie, sommelierskie lub kulinarne na sali konferencyjnej a w sali degustacyjnej – wiadomo 🙂 W części dydaktycznej z salą multimedialną wyróżniona jest ekspozycja win z lokalnych winnic oraz hala pokazowa, w której można zapoznać się z procesem produkcji wina. Uzbrojeni w multimedialne słuchawki podczas ponad półgodzinnego zwiedzania dowiedzieliśmy się m.in. o historii produkcji wina – od czasów zamierzchłych po czasy współczesne, poznaliśmy propagatorów winiarstwa z tego regionu oraz usłyszeliśmy o… Lubuskim Szlaku Wina i Miodu 🙂

Na zewnątrz jest winnica samorządowa, która normalnie funkcjonuje i z której “ronione” jest wino. Do centrum przyjeżdża dużo wycieczek z całego kraju oraz z zagranicy, oczywiście głównie z Niemiec.

Polecamy wizytę w Centrum!