Winnice na wyspie PICO – Azory

Winnice na wyspie PICO Azory Folwark Stara Winiarnia lubimywino.plKlub Wina lubimywino.pl Folwark Stara Winiarnia w poszukiwaniu winnych ciekawostek zawitał na Azory. Azory położone są na Atlantyku. Archipelag, oddalony o ok. 1000mil od kontynentalnej Portugalii, składa się z 9 wysp. Z produkcji win słynie wyspa PICO, której zachodnią część stanowią unikalne winnice wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na czym polega ich unikalność? Winorośl rośnie bezpośrednio na bogatej w minerały skale wulkanicznej, bez konstrukcji utrzymującej rośliny w charakterystycznych szpalerach, przyrost winorośli jest niewielki i w ciągu roku wynosi od kilka lub kilkunastu centymetrów. Aby ochronić winnice przed wiatrem wiecznie wiejącym znad oceanu, są one szczelnie otoczone murkiem ze skał wulkanicznych – bazaltowych. W ciągu dnia okalające winorośl murki ogrzewają się i w nocy oddają ciepło ogrzewając rośliny.
Historia winiarstwa na wyspie PICO sięga XV wieku, kiedy to wraz z przybyciem na wyspę pierwszych osadników rozpoczęto uprawę winorośli. Najbardziej znane odmiany to: verdelho, arinto i terrantez, z którego najczęściej wytwarza się wina słodkie wzmocnione.
Między winnicami można poruszać się samochodem lub pieszo po specjalnie oznakowanych szlakach.
Podróże po winnych szlakach świata to nasza pasja i chętnie dzielimy się nią z Państwem podczas degustacji win w Folwarku Stara Winiarnia. Serdecznie zapraszamy!