! Burgundia

Burgundia to jeden z najbardziej znanych regionów winiarskich świata. Winnice zajmujące obszar ok. 45 000 hektarów ciągną się od Dijon na północy, aż po Lyon na południu.
Historyczną stolicą Burgundii jest Dijon, zaś sercem burgundzkiego winiarstwa miasto Beaune. Na obszarze około 25 000 hektarów (a wraz z Beaujolais 45 000 hektarów) uprawia tu winorośl aż 8000 plantatorów.
Najlepsze wina, które kojarzą się z „prawdziwymi” burgundami są produkowane w środkowej części tego rejonu o nazwie Côte-d’Or (złote zbocza). Wina te są produkowane głównie ze szczepu Pinot Noir. Najbardziej znane winnice to Chambertin, Clos Vougeot, Musigny i La Romanee-Conti.
Na północny zachód od pozostałych winnic znajduje się region Chablis, znany z win białych produkowanych wyłącznie ze szczepu Chardonnay, który został właśnie wyhodowany po raz pierwszy w tym miejscu.
Najbardziej na południowy wschód rozciąga się obszar Beaujolais, który specjalizuje się w lekkich winach czerwonych produkowanych ze szczepu Gamay. Wina te serwuje podczas Święta Wina Beaujolais Nouveau obchodzonego rokrocznie na całym świecie w trzeci czwartek listopada.
Romanée-conti to czerwone wino z Burgundii, produkowane wyłącznie z winogron odmiany pinot noir, uprawianych na powierzchni 1,8 ha w gminie Vosne-Romanée, nieopodal miasteczka Vosne, w środkowej części podokręgu Côte de Nuits.
Malutka parcela (a zarazem apelacja) należy w całości do firmy Domaine de la Romanée-Conti. W 1760 roku została kupiona przez François de Bourbona, księcia de Conti, stąd nazwa wina. Zaliczane do najdroższych win na świecie (cena butelki – ok. 1 tys. funtów). Rocznie produkuje się ok. 6 tys. butelek, a wino jest sprzedawane na zasadzie ścisłej alokacji – tzn. według długiej listy oczekujących.

Degustacja wina w stylowych piwnicach i bezpośrednio u producentów to motyw przewodni każdej podróży do Burgundii. Winnice są najczęściej nieogrodzone, a właściciele mili i chętnie zapraszają turystów na degustację. Najlepiej wybrać się tu we wrześniu, gdy dojrzewają winogrona. Czy wino smakuje inaczej w miejscu, gdzie powstaje – przekonacie się o tym odwiedzając tradycyjną winnicę.

BURGUNDIA – region MERCUREY – winiarnia A Ma Cave

>

Muzeum w winiarni A Ma Cave

Zbiory winogron.
We Francji winobranie trwa około miesiąca. Dla wielbicieli tego trunku to święto, a dla poszukujących pracy dobra okazja na zarobek i niezapomniane wakacje. Najwcześniej (w drugiej połowie sierpnia) zbiory winogron rozpoczynają się na południu, w okolicach Prowansji, Langwedocji i Bordeaux. Trochę później ruszają winobrania w dolinie Loary, w Burgundii, Alzacji, a najpóźniej (w drugiej połowie września) na północy – w Szampanii. Winobrania trwają do końca września, a czasem nawet do połowy października.
Właściciele winnic zatrudniają kilkuosobowe ekipy na czas od 8 do 15 dni. To przede wszystkim studenci, którzy korzystają z dłuższych wakacji, żeby dorobić. Atmosfera podczas zbiorów jest bardzo przyjazna i każdy, kto chociaż raz spróbował, nie żałuje.