Winiarnia Mszana Dolna, Małopolska

Odnosząc się z szacunkiem do historii naszych przodków, kontynuujemy tradycję produkcji wina z czasów PRL-u, kiedy Winiarnia przeżywała czasy swojej świetności.

Na terenie należącym do majątku hr. Marii Krasińskiej z inicjatywy inż. Józefa Marka i mgr Józefa Mroza, powstała w 1955 r. wytwórnia win ziołowo-leczniczych. Zakład adaptował na swoje potrzeby tak zwaną „kasztelankę”, czyli dawny lamus dworski, część stajni i mieszkań furmanów. Lamus jest najstarszym z zachowanych budynków w Mszanie Dolnej.

Pierwsza produkcja na rynek została wykonana w 1956 r. Było nią 20 tys. l wina owocowego. Ówczesny stan zatrudnienia wynosił 23 osoby, w tym sześcioosobowa grupa remontowa, której zadaniem było przystosowanie obiektu do potrzeb produkcji. W 1956 r. Wytwórnię Win przejęła Spółdzielnia Pracy Przemysłu Spożywczego „Florianka” w Krakowie, a w 1963 r. – Spółdzielcze Zakłady Spożywcze „Fructona” w Tarnowie.

asasq Bazując na miejscowych owocach, produkcja z     biegiem czasu wzrastała. Surowca dostarczał skup,  Spółdzielnia Ogrodniczo-Pszczelarska w Limanowej,  Gminna Spółdzielnia w Jodłowniku. Gdy w naszym  rejonie owoców nie było, sprowadzano je z Grójca  lub z Lublina. W latach 1960. produkcja wina wynosiła 200 tys. l, w początkach lat 1970 – 300 tys. l, a pod koniec 1980 r. – ustaliła się na poziomie 600 tys. l rocznie – i tak utrzymywała się przez dłuższy czas by w 1986 r. osiągnąć pułap 757500 l wina rocznie.

Do dnia dzisiejszego zachowały się eksponaty z tamtych czasów – oryginalne butelki wina oraz beczki o pojemności 5000 litrów.

Niedawno w nasze ręce trafiła księga zawierająca akta weryfikacyjne ówczesnej Wytwórni Napojów Winnych Nr 4 w Mszanie Dolnej z roku 1973. Obok czysto technicznych specyfikacji, raportów i map, znajdziemy tu m.in. wydane w latach 50-tych zezwolenie na produkcję win, archiwalne materiały dotyczące przebiegu produkcji win ziołowo-leczniczych i koktajli o wdzięcznie brzmiących nazwach: Karolina, Złociste, Primavera czy Perła Tarnowska. Więcej > https://www.lubimywino.pl/kart-historii-wytworni-napojow-winnych-nr-4-mszanie-dolnej/

9U schyłku XX-go wieku zakłady zmieniały kilkukrotnie właścicieli, lecz nie zdołały przetrwać w nowych, rynkowych warunkach.  Dopiero w 2004 roku Winiarnia w ramach prac adaptacyjnych prowadzonych przez obecnych właścicieli zaczęła podnosić się z ruin.

Folwark Stara Winiarnia jest miejscem magicznym a jego tajemnicze podziemia mieszczą urokliwą piwniczkę – w jej zaciszu organizowane są degustacje win i pokazy winiarskie, które mogą być ozdobą i ciekawym uzupełnieniem każdego spotkania okolicznościowego czy też spotkania firmowego.

Namawiamy, aby za naszym pośrednictwem pozwolili się Państwo wprowadzić w tajemniczy i pasjonujący Winny Świat

Folwark Stara Winiarnia Mszana Dolna

Winiarnia – Folwark Stara Winiarnia Mszana Dolna, Ogrodowa 2

#wino #winiarnia #degustacjawina #degustacjewin #mszanadolna