Bardolino, winnica Guerrieri Rizzardi – Italia

Bardolino winnica Guerrieri Rizzardi nad jezorem Garda Klub WIna lubimywino.pl Folwark Stara Winiarnia (1)W poszukiwaniu lokalnych producentów wina w prowincji Werona ekipa Klubu Wina lubimywino.pl Folwarku Stara Winiarnia dotarła do Bardolino – centrum strefy DOC Classico nad jeziorem Garda. Ten bogaty w tradycje winiarskie region przez cały rok przyciąga miłośników wina z całego świata. Jednym z najbardziej znanych tutejszych producentów jest winnica Guerrieri Rizzardi, a jej nazwa pochodzi od dwu rodów połączonych małżeństwem Giuseppiny Guerreri i Carlo Rizzardi. Winnice Guerrieri Rizzardi położone na malowniczych wzgórzach na wschodnim wybrzeżu jeziora Garda, obejmują trzy klasyczne regiony: Bardolino, Valpolicella i Soave, rozciągające się na obszarze 40ha. Przeważają tu szczepy winogron czerwonych m.in. Corvina, Rondinella, Sangiovese, Merlot i Molinara. Białymi winogronami są Garganega, Marcobona, Cortese, Moscato Bianco. Krzewy winorośli przycina się w klasyczny sposób, dzięki czemu można uzyskać większe zbiory (ok. 9 kg z jednego krzaka), a wino jest lepszej jakości. Inny sposób prowadzenia krzewów to tzw. pergola veronese, czyli kształtowanie krzewu tak, aby jego liście utworzyły „dach” wsparty na ukośnych podporach.


Lokalny klimat jest łagodny i umiarkowany ze względu na wpływ jeziora Garda. Zbiory winogron odbywają tu przez dwa miesiące (wrzesień i październik) i w tygodniu praca trwa nieustannie. Cały proces produkcji od wyciskania, poprzez fermentację, dojrzewanie, butelkowanie i sprzedaż odbywa się na jednym poziomie, co z logistycznego punktu widzenia jest bardzo praktyczne. Wino dojrzewa w stalowych kadziach i dębowych beczkach. Butelkowanie odbywa się maszynowo (3000 butelek na godzinę), a etykiety nakleja się ręcznie.


Sklep winny oferuje wszystkie rodzaje win, a podczas degustacji można poznać smak klasycznych win m.in. Valpolicelli, Amarone, Soave, czy Pinot Grigio.
Zapraszamy Państwa do Folwarku Stara Winiarnia na kolejne degustacje win i whisky. Zapraszamy też do zapoznania się na miejscu w Folwarku z naszą ofertą win.