Winne szlaki Argentyny – Bodega Atamisque

ARGENTYNA Bodega ATAMISQUE Mendoza Tupungato Klub Wina lubimywino.pl Folwark Stara WiniarniaW podróż do Argentyny wybraliśmy się z kilku powodów: góry, wino, tango i steki. O ile góry i steki znaliśmy tylko z opowieści, o tyle argentyńskie wino mieliśmy okazję wcześniej poznać dzięki kontaktom Klubu Wina z  Andrzejem Bocheńskim, właścicielem firmy Winoman z Krakowa, który sprowadza do Polski m.in. wina z Ameryki Południowej. Można je degustować i kupować w zabytkowych wnętrzach Folwarku – Starej Winiarni.

Catalpa – Malbec oraz Serbal – Malbec z Bodegi ATAMISQUE szybko stały się naszymi ulubionymi winami i jadąc do Argentyny mieliśmy nadzieję, że uda nam się odwiedzić miejsce, gdzie powstają. I tak też się stało…

Do głównego budynku Bodegi prowadzi szutrowa droga otoczona argentyńską pustynią, czyli trawami i niskimi krzewami. Wśród nich rośnie krzew Atamisque, od którego Bodega wzięła swoją nazwę.

Bodega Atamisque w Tupungato to jedna z najwyżej położonych winnic w Argentynie (1300 m n.p.m.). Uprawia się tu 10 odmian winorośli: Malbec, Chardonnay, Cabernet Franc, Pinot Noir, Cabernet Sauvignon,  Viognier, Sauvignon Blanc, Merlot, Petit Verdot i Syrah, a roczna produkcja to ok. 500 tys. butelek. To niewiele w porównaniu z wielkimi argentyńskimi producentami, ale jakość win z Doliny Uco doceniają miłośnicy wina na całym świecie.

Dziedziniec Bodegi otoczony jest rzędami winorośli, pośrodku rosną oliwki i krzewy lawendy, opodal czekają osiodłane konie. To jedna z atrakcji dla gości spędzających czas w Atamisque. Można tu również wynająć luksusowe apartamenty, a pobliska restauracja prowadzi własną hodowlę pstrągów i serwuje m.in. dania z tych ryb.

Jest koniec marca, czas zbiorów i praca w winnicy trwa nieustannie. Właśnie obserwujemy jak do wielkiej stalowej kadzi przelewa się tegoroczny krwistoczerwony Catalpa – Malbec. Poziom cukru w zebranych winogronach osiąga wartość 22-24 Brx, więc czasami konieczne jest obniżenie stężenia alkoholu w winie, aby uzyskać produkt spełniający obowiązujące przepisy – w Argentynie zawartość alkoholu w winie nie powinna przekraczać 14% – 14,5%. Służy do tego specjalna maszyna, którą Bodega wypożycza w razie potrzeby. Również do butelkowania wina wypożycza się odpowiedni sprzęt.

Fermentacja win odbywa się w stalowych kadziach lub drewnianych beczkach. Przerwanie procesu fermentacji uzyskuje się poprzez obniżenie temperatury do ok. 8 stopni i nie dodaje się żadnych środków chemicznych (np. pirosiarczynu).

Od Javiera, naszego przewodnika, dowiadujemy się, że tegoroczne zbiory były najlepsze od wielu lat, więc wina z rocznika 2017 zapowiadają się obiecująco 🙂

Już dziś zapraszamy Państwa do śledzenia kolejnych relacji z Mendozy – stolicy argentyńskiego wina!